Pristato naujieną – AYINGER alų

Ta proga, pristatome naujieną – AYINGER alų ir mūsų alaus ambasadoriaus Tomo Joso įžvalgas apie jo stilius ir skonį.

Apie daryklą:

Netoli Miuncheno, Bavarijoje, įsikūręs Ayinger Privatbrauerei skaičiuoja 146-uosius metus. Kaip patys sako, per tą laiką nemažai teko keistis, prisitaikyti ir modernizuotis, bet jie vis tiek išliko nedideliu šeimos bravoru. Nedidelis, žinoma nebent Vokietijos masteliu, per metus išverdantis apie 20 milijonų litrų alaus.

Ayinger šeimos bravoras didžiuojasi puoselėdamas Vokietijos alaus gamybos tradicijas ir pritariamai linkčioja galvą, kuomet kalba pasisuka apie jų gaminamus alaus stilius. Bravoro asortimente rasite vieną geriausių pasaulyje vokiškų kvietinių (Hefeweizen) – Brauweisse, taip pat geriausią dopplebock stiliaus atstovą – Celebrator. Nemažai sezoninių alų – rudeninis Oktoberfest Marzen, žieminis Weizenbock, ir tai tik keli kasmet kartojami receptai.

Ayinger Privatbrauerei – Brauweisse

Dažniausiai craft alaus barai šalia įspūdingų vietinių ir importo selekcijų turi vieną klasikinį lagerį ir/arba kvietinį alų. Gerai sudėtą, lengvai gurkšnojamą, visiems suprantamą. Keliaudamas atkreipdavau dėmesį, kad tarp tokių pasirinkimų dažniausiai dominuoja trys bravorai – Weihenstephaner, Pilsner Urquell ir Ayinger. Ayinger buvo vienintelis, kurio Lietuvoje neturėjome.

Išvaizda: tirštas, drumstas, auksinės spalvos, standžia balta puta – galima dėti varneles prie kiekvieno šiam stiliui būdingo išvaizdos atributo. Karbonizacija taurėje kyla labai gražiai, neleidžia putai sėsti greitai.

Aromatas: bananai, bananai ir dar kartą bananai. Šalia jų – lengvi prieskoniai: gvazdikas ir šiek tiek biskvito.

Skonis: čia šiek tiek įdomiau – jeigu išvaizda sufleruoja apie tirštumą, o aromatas tarsi bando įteigti, kad alus bus saldus, tai skonis serviruoja šiek tiek kitokius pojūčius. Pirmiausia lengvas kūnas, aukštas geriamumas, šiek tiek sausumo. Poskonyje atsiranda saldumas, o jo karbonizacija kutena gomurį.

Ayinger Privatbrauerei – Jahrhundertbier

Jahrhundertbier alus pirmą kartą buvo išvirtas 1978 metais, minint Ayinger alaus daryklos šimtąsias metines. Šis alus priskiriamas Dortmunder stiliui. Kaip sako pats stiliaus pavadinimas – alus kilęs iš Dortmundo, atsiradęs maždaug XIX amžiaus pabaigoje, jis buvo skirtas vietiniams pramonės darbuotojams. Šiek tiek stipresnis ir salykliškesnis už tradicinį vokišką pilsnerį, turintis šiek tiek mažiau kartumo, visada – virš 5 laipsnių stiprumo. Pažiūrėkim ką mums ant stalo servijuoja Ayingerio klasikinis:

Išvaizda: visiškai skaidrus, auksinės spalvos alus su smulkiais karbonizacijos burbulais. Susiformuoja išraiškinga balta puta, kuri ilgokai laikosi nepasėdusi. Alus skaidrus it vanduo Plitvicos nacionaliniame parke.

Aromatas: gana ryškus, gėliškas. Apynio profilis aromate persipina su saldžiais medaus tonais. Aromatas kiša mintį, kad alus bus saldokas, prieskoningas – ganėtinai atitolęs nuo klasikinio lagerio pavyzdžio.

Skonis: gilus, plataus profilio su daug smulkių detalių. Aluje puikiai žaidžia aukšta karbonizacija, kuri kutena gomurį ir persipina su saldesniais salykliniais skoniais. Finišas sausas ir kartesnis –jaučiami kilmingų europietiškų apynių skoniai, kurie neleidžia alui nusaldėti ir suteikia jam gaivumo.

Ayinger Privatbrauerei – Kellerbier

Kellerbier alaus stilius arba “rūsio” alus, Lietuvoje dažniausiai vadinamas nefiltruotu. Žvelgiant iš istorinės perspektyvos – vienas seniausių lagerio stilių. Seniau buvo gaminamas ir laikomas daryklos rūsiuose ir iš ten serviruojamas. Karštomis vasaros dienomis, kuomet alaus suvartojimas išaugdavo, alaus nespėdavo gaminti, todėl dažnai į bokalą liedavo jaunesnį, nepabaigusį fermentacijos, su natūraliomis mielių nuosėdomis. Taip atsiranda drumsta šio alaus išvaizda, intensyvesnis, prieskoniškesnis aromatas ir šiek tiek saldesnis, bei lengvesnis skonis.

Išvaizda: prieš pilant alų į taurę rekomenduoju butelį kelis kartus paversti, kad natūralios nuosėdos šiek tiek pakiltų. Alus – auksinės spalvos, lengvai drumstas, su standžia, balta puta.

Aromatas: dominuoja saldūs ir salykliniai tonai – duona, biskvitas, sviestiniai sausainiai. Šiek tiek jaučiamas ir mielėms būdingas ,prieskoningas, pipirinis aromatas, bei lengvi, gėliški apynių tonai.

Skonis: skonyje, kaip ir aromate, dominuoja saldesnės natos – sausainiai, grūdai, šviežiai kepta ciabatta. Pačepsėjus išlenda ir šiek tiek medaus, citruso, citrinos žievelės. Pats alus lengvas, salstelėjęs, aukštos karbonizacijos. Apynio kartumo beveik nerasite, balansą sukuria pakankamai sausas alaus finišas.