Muscadet –  „geriausias jūros gėrybių draugas”

Norime papasakoti apie tikrą Prancūzijos vynų pažibą– daugelio neatrastą ir nepelnytai retai aptarinėjamą vakarų Luaros „Muscadet” baltąjį vyną. 100 % gaminamas išskirtinai iš „Melon de Bourgogne” vynuogių, šis gimtojoje šalyje yra pagarsėjęs kaip „geriausias jūros gėrybių draugas“. Esame tikri, rastumėte jį kiekviename Paryžiaus šviežias austres tiekiančiame restorane, kadangi net 80% „Muscadet” vyno yra suvartojama vidaus rinkoje! Galbūt tai lėmė, jog šalia Nanto miesto, prie pat Atlanto vandenyno, įsikūrusių augimviečių derlius yra ypač dažnai liaupsinamas kritikų, apžvalgininkų, tačiau retai patenka ant mūsų stalo.

Patiektas šis blyškiai gelsvo atspalvio baltasis sausas vynas taurėje mus įprastai pasitiks švelniais citrinos žievelės, žalio obuolio, citrusinių vaisių aromatais, kuriuos papildys taip sunkiai objektyviai aprašomas, bet šiame vyne aiškiai jaučiamas minerališkumas. Paragavę burnoje jausime netikėtą lazdyno riešuto aromatą, o minerališkumas gomuryje atsiskleis jūrinio sūrumo pojūčiu. Vynas stebina savo ypač lengva ir kremine skonio tekstūra, kurią suteikia natūralios rūgšties nestokojanti „Melon de Bourgogne” vynuogė. Akloje degustacijoje šį baltąjį vyną mes lengvai supainiosime su dvigubai ar net trigubai brangesniais žinomiausių regionų atstovais. Tikrai ne atsitiktinai „Muscadet Sèvre et Maine” apeliacijos vynai vadinami biudžetiniu Chablis“!

Iki XVI a. Burgundijoje sutinkama „Melon” (dažnai vartojamas trumpinys) vynuogė šiuo metu auginama išskirtinai Luaros slėnio vakarinėje dalyje, besiribojančioje su Atlanto vandenynu. Šiandien Luara geriausiai žinoma savo išraiškingais „Sauvignon Blanc” vynais, tačiau būtent „Muscadet” yra vadinamas jos pažiba. Nors vynų vartojimo mados ir klimatas išties keičiasi, nerimauti dėl šio vyno neverta– Luara yra ypač įvairialypis regionas, čia net kelios skirtingos klimato zonos, skirtingi dirvožemiai ir vynuogių auginimo tradicijos. Pavyzdžiui, Nanto apylinkės pasižymi jūriniu klimatu, o į rytus nutolę „Sauvignon Blanc” vynuogynai džiaugiasi žemyniniu klimatu. Be to, šiltėjantis klimatas vėsiam regionui dovanoja vidutiniškai vis gerėjantį derlių ir mažėjančius nuostolius. Vietos ūkininkai išnaudoja šią aplinkybę, skirdami daug dėmesio ekologiškai vyndarystei, todėl rasti ekologinių sertifikuotų ūkių šiame regione nebus sunku!

Tad kodėl šis vynas nėra populiarus už Prancūzijos ribų? Iš dalies galime kaltinti vartojimo madas– šiandien vyno vartotojai pamėgo išraiškingus, intensyvaus skonio vynus, o, kaip jau žinome, „Muscadet” tikrai nėra toks. Antroji priežastis yra išties panašus „Muscadet” vyno pavadinimas į gerai mums pažįstamą, ypač aromatingą ir egzotišką, „Muscat” vynuogių veislių pavadinimą. Tačiau panašumas yra tik skambesyje, tad mūsų šiandienos vyno taurėje niekad nesutiksime intensyvių rožių žiedlapių aromatų ar skonio saldumo. Šios vynuogės sužibėti galėjo JAV, tačiau 1939 metais atvežta „Melon de Bourgogne” ten buvo klaidingai identifikuota kaip „Pinot Blanc”! Todėl pamirškime JAV ir grįžkime į Luarą.

Geriausių „Muscadet” vynų išskirtinis bruožas yra jų dažnai privalomas brandinimas su mielėmis. Norėdami pajusti mūsų aprašomą kreminę vyno skonio tekstūrą, ant butelio ieškokite „Sur Lie“ užrašo. Tai Jums garantuos mažiausiai 6 mėn. vyno kontaktą su po įprastinės fermentacijos likusiomis smulkiomis mielių nuosėdomis. Būtent šis procesas yra atsakingas už „Muscadet” vyno subtiliai tirštą tekstūrą ir aprašytus mielių aromatus. Norėdami pajusti didesnę mielių įtaką, rinkitės 2011 metais pristatytą regiono premier cru analogą– crus communaux. Čia, lyg geriausiuose šampanuose, vyno kontaktas su mielėmis įprastai siekia nuo 24 iki 60 mėnesių!

Kalbėti apie šį vyną ir nepaminėti prie jo derančių klasikinių jūrų gėrybių patiekalų būtų neteisinga, todėl pristatome patiekalus, kuriuos bus ypač nesunku pasigaminti namuose!

Pictures
Vynas

CHATEAU de la Botiniere

12.99 

Midijos su belgiškomis bulvytėmis

 Jei galėtume rekomenduoti tik vieną patiekalą prie šio vyno, tai vienareikšmiškai siūlytume Nanto regiono kulinarinę žvaigždę – garintas midijas su bulvytėmis. Būtent šis patiekalas geriausiai padeda atskleisti visas gerąsias mūsų vyno skonio savybes. O svarbiausia, maloniai nustebsite, pamatę, jog visi autentiški receptai gamybai reikalauja būtent „Muscadet” vyno! Koks sutapimas! Nepamirškime ir bulvyčių, kadangi būtent jų traški paskrudusi plutelė padės išryškinti vyne sutinkamus mielių dovanojamus skonius, o druska  numalšins rūgštumo pojūtį vyne ir atskleis vaisinį poskonį. Moules frites pagaminti reikia:

*Midijų
*”Muscadet” vyno
*Sviesto
*Svogūno ir petražolių
*Bulvių

Šiuo patiekalu siekiame išryškinti kiekvieno ingrediento natūralius skonius bei aromatus, todėl vis dar vandenynu dvelkiančių midijų saują siūlome pagardinti būtent minerališkuoju CHATEAU de la Botiniere Muscadet Sevre et Maine vynu. Tuo labiau, jog šis vynas atkeliauja iš svarbiausios regionui apeliacijos – „Muscadet Sevre-et-Maine AOC”.

Austrės

Antroji mūsų rekomendacija, be abejonės, yra austrės! Šis išskirtinis jūrų produktas kaip niekas kitas tinka ypatingai progai paminėti. Išskirtinis maistas dažnai reikalauja brangaus vyno. Šiuo atveju šampanas išties būtų puikus pasirinkimas, tačiau mes pasielgsime drąsiai ir pasakysime: „Griebkite „Muscadet„, o už sutaupytus pinigus nusipirkite dvigubą porciją austrių!“. Vyno skonio lengvumas, gaivumas ir anksčiau jau aprašytas minerališkumo pojūtis tiesiog tobulai papildo austrių skonius. Kad ir kokį austrių gaminimo būdą pasirinksite, vynas patiekalo neužgoš!

Tačiau, jeigu leistumėte mums parinkti, siūlytume austres su prancūziškuoju Mignonette padažu. Šiam lengvai pagaminamam patiekalui pasirūpinkite šviežiomis austrėmis, o atskirame inde sumaišykite smulkintus svogūnus, vyno actą su keliais pipirų bei cukraus žiupsneliais. Bon appétit!