Someljė rekomenduojami Panettone pyragų ir gėrimų deriniai

Paspaudus pirmajam šaltukui ir belaukiant gausesnio sniego, mano mintys pradeda suktis apie šventinį laikotarpį, o ypač šventinį stalą. Kaip ir kiekvienais metais, manau, visi stengsimės nudžiuginti savo artimuosius skaniais patiekalais ir dar skanesnėmis dovanomis. Kas gali būti geriau už gražiai supakuotą šventinį „Panettone“ pyragą, kurį išvyniojus pasitinka švelnios keptos tešlos, karamelizuotų citrusinių vaisių, razinų ir vanilės aromatai? Po gausios vakarienės visada malonu atsignybti (tradiciškai „Panettone“ yra plėšomas rankomis) gerą pyrago gabaliuką ir pasimėgauti jo purumu bei minkštumu. O jei  prie „Panettone“ skonių priderintas gėrimas, potyris tampa kur kas malonesnis. Šiandien su jumis pasidalinsiu savo mėgstamiausiais šio pyrago ir gėrimų deriniais, kuriuos išbandę, manau, atrasite sau tinkamiausią.

Tradicinis pyragas kartu su „Tawny“ stiliaus portu

Tradiciškai „Panettone“ pyragas yra gaminamas iš aukščiausios kokybės ingredientų: natūralaus sviesto, kiaušinių, cukrintų apelsinų bei citrinų žievelių ir razinų. Skonius suaktyvina ilgas tešlos brandinimo procesas apvertus pyragą „žemyn galva“, jo metu išryškėja vanilės ir sviestinės tešlos skoniai.

Su tokiu „Panettone“ rekomenduoju derinti tradicinį vakarietišką desertinį vyną portą. XX a. nė viena aristokratiškos šeimos šventinė vakarienė nepraeidavo be taurės porto. Portas buvo taip įėjęs į tuometinį žmonių gyvenimą, jog labiau pasiturinčiose šeimose naujagimio gimimo proga buvo dovanojama statinė porto ir saugoma iki vaiko  pilnametystės.

Porto vyną galite rinktis įvairų, tačiau prie klasikinio „Panettone“ rekomenduoju pamėginti „Tawny“ stiliaus portą. Dėl ilgo brandinimo ąžuolo statinėse šis vynas įgauną daugiau vanilės, krembriulė, riešutų, šokolado, razinų bei datulių aromato ir skonio natų, kurios gerai dera su pyrago skoniais. Ieškantiems nealkoholinės alternatyvos siūlyčiau Bottlery Tawny stiliaus putojančią arbatą.  

Pictures
Likerinis vynas

GRAHAM’S The Tawny Reserve Porto D.O.

19.99 

„Panettone“ su šokolado ir romo įdaru kartu su romu

„Scarpato Panettone“ gamintojas visada džiugina aukščiausios kokybės pyragais, kurių gamyboje netrūksta ne tik geriausių ingredientų, bet ir kruopštumo bei meilės. Neseniai gamintojas pradėjo eksperimentuoti su moderniais pyragų įdarais, kurie yra įleidžiami su 24 specialiomis adatėlėmis, kad būtų išlaikomas pyrago purumas, o įdaras pasiskirstytų tolygiai. Vienas mano mėgstamiausių pyragų yra būtent „Scarpato Panettone“ su romo ir šokolado įdaru. Čia dera visi skoniai – klasikinis pyrago ir ypatingas įdaro, o tai padaro šį skanėstą išskirtinį.

Nepilnamečiams šio pyrago valgyti negalima, kadangi dėl romo įdaro šis „Panettone“ turi 4,1 % alkoholio. Romas padeda išryškinti ir suintensyvinti kitų pyrago priedų – šokolado ir džiovintų vaisių – skonio natas. Prie šio išskirtinio pyrago rekomenduočiau „Matusalem Gran Resrva 15YO“ romą iš Dominikos Respublikos. Gal šioje šalyje vietiniai „Panettone“ pyragų nedaug valgo, tačiau jie žino, kaip reikia gaminti aukštos kokybės romą. Šis „Matusalem“ romas yra gaminamas maišant mažiausiai 15 metų brandintus romus tarpusavyje – taip išgaunama subalansuota skonių paletė ir glotni tekstūra. Rome sutinkami džiovintų vaisių, šokolado, vanilės ir karamelės aromatai harmoningai dera su „Penettone“ skoniu.

Pictures
Romas

MATUSALEM Gran Reserva 15 Solera

33.99 

„Scarpato Panettone“ su šokoladu ir sūdyta karamele kartu su airišku viskio medaus likeriu

Smaližiams siūlau suklusti, kadangi šis derinys yra vienas saldžiausių. Esame įpratę girdėti, jog viskis gerai dera su šokoladu, tačiau tokius derinius minint dažniausiai kalba eina apie juodąjį šokoladą. O šiame „Scarpato“ pyrage sutiksime pieninio šokolado skonius, kuriuos papildo elegantiška ir švelni sūri karamelė, todėl nevertėtų prie jo rinktis intensyvaus skonio viskio – jis gali užgožti visus pyrago skonius. Airiški viskiai dėl trigubos distiliavimo metodikos dažnai pasižymi lengvumu ir švelniu vaisišku aromatu. Tokį sumaišius su natūraliu bičių medumi, išgauname papildomų iriso, karamelinių spragėsių ir vanilės aromatų, kurie neužgožia, o papildo pyrage esančius pieninio šokolado ir sūrios karamelės skonius. Jei jums patinka viskas, kas yra švelnu, lengva ir saldu, siūlau išbandyti „The Whistler Irish Honey“ ir patiems įsitikinti šio derinio puikumu.

Pictures
Viskis

THE WHISTLER Irish Honey

23.99 

„Borsari Panettone“ su „Limocello“ kartu su „Sauternes“

Na, o pabaigai turi būti kažkas karališka – juk „Sauternes“ prancūziškas desertinis vynas dažnai būdavo tiekiamas Versalio rūmuose pokylių metu. Prie pyrago su „Limoncello“ įdaru lengviausia būtų derinti patį „Limoncello“ gėrimą, tačiau baiminuosi, jog tokiu atveju turėsime per daug citrusinių vaisių skonių ir gausime „sviestą sviestuotą“. Nebent jums labai patinka citrusinių vaisių skoniai, tada tikrai siūlau savęs nevaržyti.

„Sauternes“ desertiniai vynai yra vieni labiausių vertinamų vynų pasaulyje, kadangi jų gamybos procesas yra vienas sudėtingiausių ir dažnai sėkmingo vyno gamyba nepriklauso nuo pačio vyndario, o tik nuo tų metų gamtos klimato sąlygų. Šio desertinio vyno gamyboje yra naudojamos tik natūraliai sudžiūvusios vynuogės, kurios buvo paveiktos kilmingojo pelėsio, dėl jo vynas įgauną migdolų, marcipanų ir apelsinų žievelių aromatų bei skonių. Šiuos aromatus papildo brandinimo metu iš ąžuolo statinių atkeliavę medaus ir vanilės aromatai. Derinant su „Panettone“, gaivias karamelizuotų citrusinių vaisių natas papildo vyne jaučiami persikai, abrikosai ir apelsinai, o pyrago tešlos bei vanilės skoniai gerai dera su vyne sutinkamomis elegantiškomis medaus ir marcipanų skonių natomis. 

Pictures
Vynas

CARMES RIEUSSEC Sautern 2019

24.99 

Siūlau išbandyti skirtingus „Panettone“ ir gėrimų derinius, atrasti sau labiausiai patinkančius, kad atėjus Kalėdoms drąsiai žinotumėte, kuris pyragas ar pyragai šiais metais papuoš jūsų šventinį stalą.

Jūsų someljė